Jak správně vybrat vrtačku na vrtání do zdi

Zručný kutil samozřejmě zná úskalí správného výběru vrtačky. Ale co ostatní, kteří na své kutilské výtvory zatím čekají? Nejde jen o to, jak se správně k vrtání postavit a nebo vrtačku uchopit, abychom se nezranili. Předtím vás totiž čeká i výběr správné vrtačky. Bohužel a možná i bohudík ne všechny jsou určeny ke všem činnostem. Podívejme se tedy na to krok po kroku.

První krok – vybíráme správnou vrtačku podle četnosti použití

Jestliže už jste se rozhodli zahájit své chlapské práce, čeká vás rozhodnutí na co všechno, jak často a taky v jakých místech budete vrtačku potřebovat. Dalším doprovodným hlediskem pak může být cena vrtačky a dostupnost servisu.

Vrtačka

Občasné použití – na občasné uchycení poličky do zdiva, sádrokartonu, kovu nebo dřevěných obložení postačí obyčejná hobby vrtačka v nižší cenové relaci. Podobně jestliže pracujete pouze se dřevem a nebo tam, kde není potřeba přesnosti.

Časté používání – rekonstruujete-li nebo stavíte dům svépomocí, chystáte se na náročnější vrtání kovu a betonu, a k vrtání průchodů do zdiva a betonu je potřebný takzvaný „příklep“, zde si již připravte větší obnos. S touto vrtačkou ovšem již můžete i míchat lepidlo na zdivo nebo s ní třeba brousit.

Velmi časté používání a specifické požadavky – profi nářadí a samozřejmě ve vyšší cenové kategorii určitě zakupte, jestliže jste řemeslník nebo chodíte na fušky. Do této kategorie pak patří i vrtačky s širší hlavou uchycení a to zpravidla nad průměr 12 mm. Většinou se již jedná o specifické značky, ale s vysokou kvalitou dílů i dostupnými servisy.

Druhý krok – zohledněte místo používání

Aby to nebylo tak jednoduché, bude potřeba zamyšlení v jakých místech vrtačku budete používat a taktéž s ohledem na možnost připojení do elektrické sítě.

Vrtání

Aku vrtačka – spíše menší přenosná vrtačka, kterou si sebou můžete vzít na chatu, kde nemáte proud. Vyhovuje třeba na střeše, při výškových pracích, zkrátka všude tam, kde je potřeba jak snadnější manipulace s vrtačkou, tak i nedostupnost elektřiny. Vhodnější je i při práci v dešti.

Klasická vrtačka do elektrické sítě – vhodná všude v prostorách s připojením elektřiny.

Stojánková vrtačka – vhodná třeba do dílny, jestliže často vrtáte vertikálně a potřebujete vaše výtvory uchytit a pak vrtat díry shora. Není však přímo potřeba, protože klasickou vrtačku pomocí dokoupeného stojánku můžete takto používat taky.

Třikrát měř a jednou … vrtej!

Přestože se to nezdá, vrtačka může být v nezkušených rukou docela nebezpečná. Je proto třeba dbát několika základních pravidel.

Vrtáky

1. Vlhkost nikdy ne – u aku vrtačky hrozí při dešti spíše její poškození, ale vrtání elektrickou vrtačkou je proti všem bezpečnostním předpisům!

2. Ochranné brýle – oči potřebujeme po celý život, proto si je chraňme. Odražený kousek betonu či železná tříska může napáchat hodně škody. Nemluvě ani o vrtání třeba do stropu.

3. Ostré vrtáky, správné nástavce – pozor na rozdílné vrtáky do dřeva, železa, betonu, ale i různé nástavce: frézky, brusné kotouče, čistící kartáče apod. Všechny tyto přípravky je potřeba řádně uchytit a pak i správně používat.

4. Zaměření – rozpočítejte a zakreslete si správně dírky. Označte měkkou tužkou a v případě tvrdších materiálu i důlčíkem

5. Pevný postoj a správné uchycení – při vrtání se pořádně zapřete a vrtačku silně uchopte. Při případném zaseknutí vrtáku se vám nesmí otočit, hrozilo by vám i vykloubení prstů a nebo jiný úraz. Uchopte ji vždy pouze za ručky, které k tomu slouží.

6. Velké díry – napřed vždy předvrtejte malou dírku a tu postupně zvětšujte. U tvrdých materiálů je to doslova nutnost, ale i velká díra do suchého a tvrdého dřeva může být někdy oříškem.

Po správném výběru vám úsměv na tváří rozzáří třeba taková vzpomínka na starý dobrý nebozez.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.