Jak správně vybrat vrtačku na vrtání do zdi

Zručný kutil samozřejmě zná úskalí správného výběru vrtačky. Ale co ostatní, kteří na své kutilské výtvory zatím čekají? Nejde jen o to, jak se správně k vrtání postavit a nebo vrtačku uchopit, abychom se nezranili. Předtím vás totiž čeká i výběr správné vrtačky. Bohužel a možná i bohudík ne všechny jsou určeny ke všem činnostem. Podívejme se tedy na to krok po kroku.

První krok – vybíráme správnou vrtačku podle četnosti použití

Jestliže už jste se rozhodli zahájit své chlapské práce, čeká vás rozhodnutí na co všechno, jak často a taky v jakých místech budete vrtačku potřebovat. Dalším doprovodným hlediskem pak může být cena vrtačky a dostupnost servisu.

Vrtačka

Občasné použití – na občasné uchycení poličky do zdiva, sádrokartonu, kovu nebo dřevěných obložení postačí obyčejná hobby vrtačka v nižší cenové relaci. Podobně jestliže pracujete pouze se dřevem a nebo tam, kde není potřeba přesnosti.

Časté používání – rekonstruujete-li nebo stavíte dům svépomocí, chystáte se na náročnější vrtání kovu a betonu, a k vrtání průchodů do zdiva a betonu je potřebný takzvaný „příklep“, zde si již připravte větší obnos. S touto vrtačkou ovšem již můžete i míchat lepidlo na zdivo nebo s ní třeba brousit.

Velmi časté používání a specifické požadavky – profi nářadí a samozřejmě ve vyšší cenové kategorii určitě zakupte, jestliže jste řemeslník nebo chodíte na fušky. Do této kategorie pak patří i vrtačky s širší hlavou uchycení a to zpravidla nad průměr 12 mm. Většinou se již jedná o specifické značky, ale s vysokou kvalitou dílů i dostupnými servisy.

Druhý krok – zohledněte místo používání

Aby to nebylo tak jednoduché, bude potřeba zamyšlení v jakých místech vrtačku budete používat a taktéž s ohledem na možnost připojení do elektrické sítě.

Vrtání

Aku vrtačka – spíše menší přenosná vrtačka, kterou si sebou můžete vzít na chatu, kde nemáte proud. Vyhovuje třeba na střeše, při výškových pracích, zkrátka všude tam, kde je potřeba jak snadnější manipulace s vrtačkou, tak i nedostupnost elektřiny. Vhodnější je i při práci v dešti.

Klasická vrtačka do elektrické sítě – vhodná všude v prostorách s připojením elektřiny.

Stojánková vrtačka – vhodná třeba do dílny, jestliže často vrtáte vertikálně a potřebujete vaše výtvory uchytit a pak vrtat díry shora. Není však přímo potřeba, protože klasickou vrtačku pomocí dokoupeného stojánku můžete takto používat taky.

Třikrát měř a jednou … vrtej!

Přestože se to nezdá, vrtačka může být v nezkušených rukou docela nebezpečná. Je proto třeba dbát několika základních pravidel.

Vrtáky

1. Vlhkost nikdy ne – u aku vrtačky hrozí při dešti spíše její poškození, ale vrtání elektrickou vrtačkou je proti všem bezpečnostním předpisům!

2. Ochranné brýle – oči potřebujeme po celý život, proto si je chraňme. Odražený kousek betonu či železná tříska může napáchat hodně škody. Nemluvě ani o vrtání třeba do stropu.

3. Ostré vrtáky, správné nástavce – pozor na rozdílné vrtáky do dřeva, železa, betonu, ale i různé nástavce: frézky, brusné kotouče, čistící kartáče apod. Všechny tyto přípravky je potřeba řádně uchytit a pak i správně používat.

4. Zaměření – rozpočítejte a zakreslete si správně dírky. Označte měkkou tužkou a v případě tvrdších materiálu i důlčíkem

5. Pevný postoj a správné uchycení – při vrtání se pořádně zapřete a vrtačku silně uchopte. Při případném zaseknutí vrtáku se vám nesmí otočit, hrozilo by vám i vykloubení prstů a nebo jiný úraz. Uchopte ji vždy pouze za ručky, které k tomu slouží.

6. Velké díry – napřed vždy předvrtejte malou dírku a tu postupně zvětšujte. U tvrdých materiálů je to doslova nutnost, ale i velká díra do suchého a tvrdého dřeva může být někdy oříškem.

Po správném výběru vám úsměv na tváří rozzáří třeba taková vzpomínka na starý dobrý nebozez.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *