Výběr správné brusky ušetří spoustu těžké dřiny

Plechová kůlna už začíná být oprýskaná a je potřeba ji natřít? Sundat starý nátěr ručně by mohl být zajímavým cvičením i pro fyzicky zdatnějšího jedince. Naštěstí tu máme spoustu brusek, které nám tuto dřinu ulehčí a značně urychlí. Na každá bruska se hodí na všechny práce. Usnadníme vám její výběr.

Jak často budete brusku používat

Bezpochyby prvním hlediskem by měla být četnost používání. Ne každá bruska totiž snese každodenní pracovní vytížení. Základní orientace by tedy měla být podle jejího vytížení. Jestli vás čeká jenom občasné používání, můžete sáhnout po těch v nižších cenových relacích. Jestliže jste před rekonstrukcí domu a nebo prostě chcete, aby vám bruska vydržela napořád, vyberte raději značkovou a dražší.

Broušení

Předměty, plochy i materiály vyžadují jiné brusky

Hlediskem pro výběr správné brusky jsou zejména materiály a plochy, které čekají na broušení. Jinou brusku použijete třeba na sádrokarton a jinou při stavbě plotu. Alternativu při nemožnosti napojení na elektřinu najdete i v možnosti výběru aku brusek.

Vibrační bruska – je vhodná spíše na snadněji opracovatelné materiály jako je dřevo nebo sádrokarton. Využít ji můžete i pro sundávání starého nátěru z rovných kovových konstrukcí a větších ploch. Jejich použití je snadné a výměna brusných pláten je rychlá. Mimochodem jejich vyšší verze je bruska pásová.

Úhlová bruska – „flexa či rozbruska“ je zřejmě nejrozšířenější bruskou. Obsluha je snadná i pro méně zručného kutila a v rukou profesionála udělá hodně práce. Často jsou k nim dostupné kromě brusných kotoučů i řezné, diamantové na beton, nástavce kartáčové i pro uchycení smirkových kotoučů. Podle velikosti si můžeme vybrat od 115 mm kotouče až po profi s průměrem 230mm.

Dvoukotoučová bruska – tato bruska není přenosná. Je uchycená v dílně na ponku a zřejmě nechybí v dílně zručných kutilů. Vhodná je třeba na broušení nožů nebo broušení hran různých výtvorů z jakýckoli materiálů.

Speciální brusky – patří spíše do kategorie výrobků pro profesionály. Najdete mezi nimi excentrické brusky, leštičky, válečkové, přímé a mnohé další.

Použití brusky při práci je snadné

Účelem všech brusek je odstranit manuální a jednotvárnou dřinu. Elektrické brusky tato kritéria plní. Přesto si dejte pozor na jejich používání. K tomu přidáváme pár dobrý rad.

Bruska

1. Ne do deště – kromě úrazu elektřinou a nepříjemnému kapání za krk je faktem, že většina materiálu na dešti vůbec brousit nejde.

2. Chraňte si oči – přestože mají brusky ochranný kryt na kotouč, od jejich kotouče otáčejícího se rychlostí třeba 11 000 otáček za minutu vystřelují drobné úlomky, které mohou přivodit velmi nepříjemné zranění.

3. Kvalitní kotouče a nástavce – používejte kvalitní kotouče a to i s ohledem na opracovávaný materiál. Kotouče vždy pořádně uchyťte a dotáhněte klíčem.

4Správný úchop i postoj – nepodceňujte pevné uchopení a za správná madla. Úhlové brusky a jejich varianty mají tendenci odstřeďovat se od materiálu a mohou vám vyklouznout a zranit vás. Jestliže brusku držíte poprvé, aktivujte ji vypínačem a vyzkoušejte si ji na volno. Teprve poté začněte materiál opracovávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.