Rádce jak vybrat bazén

Jaro sice sotva začalo, ale letní dny tu budou co by dup. Pokud i vy sníte o vlastním soukromém koupání bez tlačenic, mačkání a utrácení nehorázných částek za vstupné, půjčovné lehátek, pivečko, limču, párek v rohlíku a cukrovinky pro děti, je čas pořídit si na zahradu stylový, komfortní a soukromý bazén, se kterým léto bude osvěžující a plné zábavy.

Konstrukce bazénu hodně napoví

Ať už máte zahradu jakkoli velkou, svažitou či plnou ovocných stromů, vždy se na ni najde místo pro dobře zvolený bazén. Ty se nejčastěji dělí dle konstrukce na nafukovací, pevné a rámové. Rámové bazény snadno sestavíte, a to právě díky jednoduché a přesto odolné konstrukci. Rámový bazén stačí ustavit na zpevněný a rovný povrch, sestavit konstrukci a připojit plastovou folii. Pevné bazény jsou na sestavení a realizaci složitější, jejich velkou předností je však právě pevná konstrukce. Nejčastěji to jsou právě polozapuštěné a zapuštěné bazény, a těšit se můžete i z praktických schodů či relaxačních ploch přímo v bazénu. Nafukovací bazény jsou nejlevnější variantou, snadno je sestavíte, stačí nafouknout prstenec a začít napouštět vodu.

Je libo bazén na zemi či zapuštěný?

Bazénů je na trhu nepřeberné množství – od malých dětských, až po velké bazény simulující mořský protiproud. Je tedy z čeho vybírat. Nejlevnější varianty, jsou bazény nadzemní – ať už samonosné nebo s vlastní konstrukcí. Pro tyto bazény nemusíte hloubit žádnou jámu, stačí připravit rovný povrch a překrýt jej geotextilní podložkou. Zapuštěný bazén patří mezi dražší bazény, které však mnohem elegantněji dokáží kopírovat styl a ráz vaší zahrady. Jedná se o bazény plastové, nerezové i laminátové a pohrát si můžete i s jejich zastřešením i zmíněným protiproudem. Polozapuštěné bazény jsou rafinovaným zlatým středem mezi nadzemními a zapuštěnými. Ideální jsou obzvláště do svažitého terénu.

Parametry, které rozhodně nepřehlížejte

Už víte, z jakých modelových řad si můžete svůj vysněný bazén vybírat, je čas představit si nejdůležitější parametry, které vám také výběr ovlivní. Pro koupání více lidí najednou je dobré, pokud má bazén v průměru 3,6 metrů. Pokud si chcete zaplavat, hodit se vám bude protiproud a bazén s šířkou nejméně 3 metry a délkou 5 metrů. Hloubka bazénu je neméně důležitá, stejně jako jeho objem. Pokud máte malé děti, ideální bude bazén nafukovací s hloubkou 1,2 metru, pro plavání pak nejméně 1,5 metru. Objem bazénu je pro rodinné koupání dostačující 9 metrů krychlových, velkolepé zapuštěné bazény pro plavání i koupání více osob jsou ideální s objem nejméně 50 metrů krychlových.

Zaměřeno na příslušenství

Pokud si chcete koupání pořádně užít, nebude stačit jen bazén a voda. Mezi základní výbavu rozhodně patří krycí plachta či přímo zastřešení, které zabrání znečišťování vody pískem, prachem, listy, hmyzem i klacíky. Navíc také brání ochlazování vody a pomáhá s jejím ohřevem. Kvalitní pevné zastřešení je také bezpečnostním prvkem, který zabrání nechtěnému pádu do vody vašim dětem a domácím mazlíčkům. Důležitým příslušenstvím je samozřejmě také čerpadlo, stejně jako kvalitní – nejlépe písková – filtrace.

Zastřešený bazén

Jak o bazén pečovat?

Osvěžující osvěžení vám v letních parných dnech dopřeje pouze bazén s čistou a zdravotně nezávadnou vodou. Proto je tolik důležité se o bazén náležitě starat. Mechanické nečistoty snadno zachytí síťka, nejlépe však bazénový vysavač. Kvalitní voda pak musí mít pH v rozmezí 6,8-7,2. Jen tak voda nedráždí sliznice, oči a pokožku, a také nepoškozuje samotný bazén, zároveň brání množení bakterií. Kvalitního pH snadno docílíte za použití speciálních přípravků, které se postarají i o likvidaci řas a o správnou hladinu chloru. S koncem léta pak péče o bazén nekončí – důležité je také jeho správné zazimování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.