Jakou vybrat pilu do dílny a do lesa

Správnou motorovou pilou snadno a rychle pořežete hromadu dřeva. Jiná pila se hodí na přesnější řezání do dílny. Vyřezat otvor nebo nepravidelný tvar? Správně vybraná pila umí i toto. Velké množství výrobců přináší i velké množství variant použití. Ale jakou pilu si vybrat? Pomůžeme se základní orientací.

Vybíráme podle pohonu motoru

Volba do lesa na údržbu vlastní lesní plochy a nebo na přípravu dřeva pro vaši chatu i krb v domě je celkem jasná. Těžko budete hledat elektrikou zásuvku a proto je motorová pila jasnou variantou pro zpracování dřeva v lese nebo sadech.

Příslušenství k

Pro řezání dřeva z přivezených kmenů u vašeho domu již máte na výběr. Motorovou i tu s elektrickým pohonem. Jestliže však připravujete dřevo na otop každoročně, vyplatí se spíše robustnější motorová pila.

Většina speciálních pil je pak elektrická. Kupříkladu ruční okružní, ocasky, lupínkové, kmitací, pokosové až po speciální tesařské „dlabačky“.

Když připravujeme dřevo na topení

Jakmile máte dřevo doma před domem, čeká na vás jeho zpracovaní. Podle šířky a délky kmene si můžete vybrat z několika možností.

Řetězová pila – jednoduché na ovládání a podle síly motoru i různě těžké. V podstatě zde platí jednoduché pravidlo. Čím silnější kmenu řežete, tím delší a širší by měla být řezná lišta.

Stolní okružní pila – lidově též cirkulárka. Také zde platí pravidlo, že čím širší kmen budete řezat, tím větší kotouč budete potřebovat.

Univerzální hobby i profi pily a pilky

Řezání není jenom o hrubém zpracování dřeva na otop. Pilu využijeme při opravě plotu, stavění kůlny a nejeden kutil nebo modelář si jistě svoji pilku najde taky.

Ruční okružní pila – je taková cirkulárka do ruky. Oproti stolní zde však nepohybujete materiálem směrem ke kotoučí, ale naopak. Vhodná je zejména na nepříliš členité a nebo rovné plochy. Touto pilo a s pomocí vodící lišty v pohodě nařežete pláty dřevotřísky na poličku.

Kmitací pila – populární „přímočarka nebo kmitoška“ je pro svoji lehkost a snadné použití vhodná pro jednoduché přířezy i pro jednodušší vyřezávání ze dřeva nebo měkčích materiálů o hloubce asi 5 cm. Kmitoška se jí říká pro charakteristický pohyb listu shora dolů.

Pily ocasky – v mnohé dílničce jistě máte její ruční obdobu. Až 35 cm dlouhý list se pohybuje horizontálně, je tedy vhodná i na delší přířezy a pro svoji lehkost je opět populární pilkou nejen u tesařů.

 Pro modeláře lupinka a pro zámečníka pila dělící

Výčet pil a pilek můžeme zakončit u specializovaných pil. Je jich opravdu spousta. Lupinkovou stolní pilku využije spíše modelář. Stolní a nebo dělící pila na železo je určena spíše profesionálním zámečníkům. Speciální pilky dlabačky používají tesaři. Ve stavebnictví se hojně využívají pily na porobeton a nebo pily na pěnové hmoty.

Už jste si taky vybrali svoji pilu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.