Zahrada prozradí, jaké používáte nářadí

Patříte k lidem, co se vrtají v hlíně sotva si zahrada po zimě promne oči? K těm, co na přelomu léta a podzimu na záhonech pomalu spí, protože je připravují na další sezónu? Také míváte úrodu, nad kterou lezou sousedům oči z důlku? Pak jste u nás správně.

Věříme, že dokážete o zahradničení povídat celé hodiny. Máte už své originální vychytávky, umíte rozpoznat, co který strom nebo keř potřebuje. Vyznáte se v tom, jakým hnojivem podpořit kvalitu půdy nebo kdy zasadit cibule tulipánů. Snadno vypátráte, který prevít vám okusuje kedlubny, umíte zatočit s nájezdy slimáků, probudit starý strom k životu a rozkvést zahradu od jara do podzimu.

Víte ale taky, že nic nepřichází samo od sebe. Že za tím úžasným trvalkovým záhonem vaší ženy, kvůli kterému nemůžete mít další lán chilli papriček, za stromy obtěžkanými ovocem i za kvalitní úrodou rajčat je spousta dřiny. A samozřejmě taky léty nabyté zkušenosti.

Český rolník, který žil v 19. století a dřel do úmoru na svém políčku, by si při pohledu na dnešní zahrádkáře nejspíš zaťukal na čelo. Nechápal by, proč se někdo dobrovolně pachtí po záhonech, když si může všechno, co potřebuje, koupit. Zeleninu, ovoce, a dokonce i ty kytky. Proč někomu stojí za námahu, aby pro pár paprik a okurek dennodenně zápasil s plevelem, se škůdci a s konví na vodu. A kdyby náš rolník zahlédl všechny ty rýče, hrábě, sekačky, pily a další pomocníky, které dnes máme k dispozici, asi by se s očima navrch hlavy i pokřižoval.

Zahradničení je prostě vášeň. Má také blahodárný vliv na lidské zdraví. Ovšem pouze v případě, že se svými silami nakládáte rozumně a nedřete se jako mezci. Když si umíte práci usnadnit s kvalitním zahradnickým nářadím. Když nepracujete s nůžkami, které se odporoučí při prvním střihnutí do keře, nebo s rýčem, co se zkroutí při lehkém zasunutí do země.  Zkrátka, když si do zahrady nepustíte nářadí, vhodné tak akorát k dekoraci, ale určitě ne k práci.

V každém ročním období se arsenál našich pomocníků v zahradě trochu liší. Jednou nedáte z ruky rýč, jak je den dlouhý. Jindy tančíte kolem stromů do pozdního večera se zahradnickými nůžkami, nebo jezdíte rallye se sekačkou na trávu a v další etapě se zase motáte po celé zahradě s hráběmi na listí.

Při výběru nářadí by měly mít hlavní slovo individuální potřeby vás a vaší zahrady. Jestliže je vaším koníčkem pěstování zeleniny, bude se seznam potřeb lišit od seznamu souseda, který má zahradu zarostlou růžovými keři a je blázen do květin.

Zahradní nářadí se neustále vyvíjí. Zdokonaluje se jeho ergonomie, design i funkčnost a pořád se na trhu objevují nové specializované kousky. Zatímco dřív například stačily jedny velké a jedny menší nůžky na stříhání keřů i stromů, dnes máte možnost vybírat z celé řady speciálních nůžek. A to platí o celém sortimentu. Práce na zahradě se tak stává větším dobrodružstvím, je mnohem efektivnější a zahrádkáři si ji i více užívají.

Každá zahrada má neopakovatelný otisk svého tvůrce. Atmosféru, do které si zahrádkář zakóduje v průběhu času svoji představu o dokonalém ráji. A ti nejzkušenější moc dobře vědí, že zahrada vrací to, co do ní vložíme – naši trpělivost, péči, mozoly, lásku a pracovitost. A dokáže vracet všechno i s obdivuhodnými úroky. Proto bychom měli věnovat mimořádnou pozornost a péči každému kusu nářadí, které nám pomáhá ten úžasný svět vytvářet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.